Yorum bırakın

Offset() – Kaydır() Excel Fonksiyonu_Temel Kullanımı


Öncelikle Offset Fonksiyonun işlevinden biraz bahsedelim. Offset(Kaydır) fonksiyonu bir aralık tanımlar, belirtilen adresin üzerinden dinamik olarak değerleri okur.

Offset (Kaydır) Fonksiyonu çok kullanışlı ve başka fonksiyonlarla iç içe kullanıldığında daha dinamik olarak işinize yarayacak bir fonksiyondur. Dinamik adlar tanımlayarak, dinamik grafikler oluşturabilirsiniz. Ama şimdilik basit bir anlatımla konuyu anlamanızı sağlamak istiyorum.

Yukarıdaki resimden de inceleyebileceğiniz gibi ilk olarak basit bir örnek oluşturdum ve bu kullanımdan bahsedeyim. (Anlaşılmasının kolay olması, basit, genel kullanımını kavramak için verilen bir örnektir.)

Örneğimiz şu şekilde; Personellerimizin bilgileri var ve personellerin numaralarını girdiğimizde diğer kişisel bilgilerine ulaşabileceğimiz bir formüle ihtiyacımız var. Birçoğunuzun Vlookup’la yaparız dediğini duyar gibiyim. Elbette ki bu örnek için vlookup kullanabilirsiniz. Ama Personel No’nun en sağda veya ortalarda bulunduğunu var sayarsanız vlookup’ta işe yaramayacaktır. Ve personel numarasına dikkat ederseniz küçükten büyüğe doğru sıralı bir sayı grubudur. Bu örnekte, aslında küçük bir hile yaptım, personel numarasını satır numarası gibi kullandım J ne demek istediğimi birazdan daha iyi anlayacaksınız. F2 hücresi içerisine aradığınız personelin numarasını girerek. Ödenecek maaşını ve Adını bulduğumuzu görebilirsiniz.

Offset fonksiyonun 5 parametresi vardır. Bu örnekte 3 parametreyi kullanacağız,

Reference = Başlangıç Noktası (A1 hücresinde imleci bırak)

Rows = İmlecinizin kaç satır aşağıya ya da yukarıya gideceği, başlangıç için verilen referans numarasından sonra saymaya başlar. (F2 hücresi içerisindeki değeri satır değeri olarak kullan J)

Cols = Kaç sütun sola ya da sağa gideceği belirtirsiniz. Başlangıç için verilen referans numarasından sonra saymaya başlar. (Bu ekran görüntüsünde 1 yazıyor yani bir sütun sola git )

Böylelikle satır ve sütun değerlerini vererek imlecin aktif olduğu yerdeki değeri sonuç olarak göstermiş olduk.

Rows’ daki değeri sabit verebileceğiniz gibi, bu örnekte de gördüğünüz gibi aslında personel numarasını satır numarası olarak kullanmıştık, başka bir hücreden de referans alarak kullanıla biliniyorsunuz.

Bu örnekte kullanılan öğrenci numaraları sıralı sayılar olmasaydı; Offset fonksiyonu pek dinamik bir fonksiyon olmayacaktı, yani verinin kaçıncı satır da bulunduğuna gidip baktıktan ve satır numarasını kendimiz girdikten sonra fonksiyonun amacı ne dediğinizi duyuyorum. İşte o zaman daha komplex bir kullanımla karşımıza gelecektir bu fonksiyon.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: